Якщо ви думаєте, що програєте, то програєте.
Якщо ви думаєте, що не зможете, то не зможете.
Якщо ви хочете, але боїтеся, то не досягнете мети.
Якщо ви чекаєте на невдачу, вона прийде до вас.
Успіх завжди з тим, хто його прагне.
Справжній двобій відбувається у вашому розумі.
Якщо ви думаєте про перемогу, то переможете.
Повірте в себе, щоб виграти.

Перемога не завжди приходить до найсильнішого чи найспритнішого, але рано чи пізно вона приходить до того, хто повірить у себе.
Під час підготовки та складання будь-якого шкільного іспиту, вступного до ВНЗ чи, приміром, захисту наукової роботи учню потрібні знання з певного предмета. Саме вони є запорукою ви¬сокої оцінки. Однак важливе значення має і психологічна готов¬ність, тобто вміння грамотно структурувати відповідь, доступно і яскраво її подавати, володіти собою в екстремальних ситуаціях, гідно виходити зі складного становища. Дехто має такі навички, але все ж таки більшість учнів відчувають непереборний страх перед екзаменатором, іспитом, самою обстановкою, у якій він відбувається. Тому доречно донести до учнів інформацію про те, як вийти з такого становища з найменшими втратами, відпра¬цювати з ними основні моменти підготовки та проходження цих відповідальних, але неминучих етапів життя.
Багато учнів бажають мати кращу психологічну підготовку до ситуацій, коли тіло починає тремтіти, знання вилітають із голови, хвилювання переборює всі інші емоції. Уміння володіти собою, керувати своїми почуттями в ситуації стресу, не розгубитися у важку хвилину не завадить нікому. А чи можна заздалегідь підготуватися до іспиту, запасаючись не лише багажем знань, а й психологічною готовністю?
У відповідальних ситуаціях, як стверджують психологи, здорове хвилювання потрібне, бо воно збуджує додаткові ре¬зерви організму. Починають продукуватися нейрогормони, що активізують механізми саморегуляції, людина відчуває приплив енергії. Однак за надмірної тривожності, схильності до паніки відбуваються протилежні реакції, у мозку починається захисне гальмування. Ось тоді й трапляються казуси: учив, учив, а на екзамені все забув. Саме тому всім, а особливо несміливим, слід завчасно навчитися переборювати свій страх. Щоб почуватися впевненіше, психологи розробили поради та рекомендації з підготовки й складання іспиту.