Як організувати раціональне харчування дітей 162497_html_71ef92e2-300x300 Їжа — основа життя, джерело енергії, без якого існування людини не можливе. За певного поєднання білків, жирів, вуглеводів у комплексі з вітамінами й мінеральними солями їжа може максимально засвоюватися. Це і є основний принцип раціонального харчування. Саме тому харчування повинно бути різноманітним.

У нашому організмі корисні речовини здатні до складних змін, у результаті яких вони поступово перетворюються в речовини самого організму, його клітин і тканин. Але разом із тим в організмі постійно відбувається часткове їх руйнування. Відбувається це з виділенням енергії, що витрачається на роботу органів і на підтримку постійної температури тіла. Це і є обмін речовин.

Харчування лише тоді повноцінне, коли в ньому є всі корисні речовини в необхідній кількості. Наприклад, якщо немає вітамінів, то не можливе по­вноцінне засвоєння інших речовин. Білки хліба погано засвоюються, коли немає білків тваринного походження.

Головний компонент продуктів харчування складають калорійні речовини — білки, жири, вуглеводи й вода. Жири й вуглеводи беруть участь у енергетичному обміні речовин. Білки — у структурному синтезі нових клітин і тканин, це будівельний матеріал для організму, що росте, від них залежить здатність до мислення, формування антитіл, що захищають організм від вірусів і мікробів.

Важливий компонент — жири (енергія).

Їжа, багата на жири, сприймається нами більш смачною й ситною. Але вживати її занадто багато шкідливо для здоров’я: підвищується вміст жиру в крові, що приводить до ушкодження серцево-судинної системи, порушується обмін речовин.

Хоча жири є важливим постачальником енергії організму, вони поступаються вуглеводам, потреба людини в яких значно більша.

Вуглеводи дають енергію для роботи м’язів, беруть участь у синтезі нуклеїнових кислот, поповнюють запаси глюкози в крові. Вуглеводи допомагають у засвоєнні жирів.

Наш організм краще засвоює вуглеводи з продуктів рослинного походження. Сахарозу — із бананів, абрикосів, динь, моркви; фруктозу і глюкозу — із фруктів, ягід, меду. Глюкоза швидко й легко засвоюється організмом і використовується для живлення головного мозку, м’язів, підтримує рівень цукру в крові, утворення запасу глікогену в печінці. Ще одним джерелом глюкози є крохмаль, що міститься в зернових і бобових культурах, а також у картоплі. Цінний молочний цукор (лактоза) є в молоці й молочних продуктах. Він обмежує процеси бродіння в кишечнику й сприяє розвиткові молочнокислих бактерій, корисних для організму.

Клітковина, що міститься в чорному хлібі, фруктах і овочах, відіграє важливу роль у роботі кишечника й виведенні з організму холестерину.

Чи є в нашому організмі золото? Є, але тисячна доля відсотку, як і інших елементів таблиці Менделєєва (деяких більше, а деяких менше). Усі вони мають високу біологічну активність і виступають регулятором важливих процесів обміну в клітині, підтримують нормальний склад крові, кислотно-солєвий баланс, використовуються як матеріал для будівництва опорних тканин. Солі Мg — регулюють водний обмін, кислотно-сольову рівновагу. Солі К — виділення рідини і Мg із організму, вуглеводний обмін у крові (курага, ізюм, квасоля, чорнослив). Хлор — водний обмін. Кальцій – формування кісток скелету, регуляція нервової системи й серця, бере участь у згортанні крові (молоко, сир). Фосфор — бере участь у всіх процесах обміну речовин, входить до складу багатьох важливих білків, нервових тканин, сприяє росту й розвитку кісток (сир, квасоля, м’ясо, риба, яйця). Солі магнію відповідають за вуглеводний обмін, знижують кількість холестерину в крові, знижують збудження нервової і м’язової системи (хліб, каші, бобові). Залізо необхідне для утворення гемоглобіну (печінка, вівсянка, яєчний жовток, бобові, овочі, фрукти). Йод, фтор, кремній, мідь, бронза, сірка та інші також мають значення для життєдіяльності організму.

Вітаміни А, В, В2, В12, С, Д, Е, К, РР виконують важливі функції в регулюванні й нормалізації обміну речовин. Наприклад, вітамін В — вітамін бадьорості – підвищує працездатність, м’язову силу, апетит. Вітамін А необхідний організмові для забезпечення нормального зору, росту. Вітамін С (овочі, фрукти, ягоди) постійно потрібен організму. Нестача цього вітаміну знижує здатність організму до утворення антитіл, що перешкоджають розвитку інфекцій, може привести до тяжкого захворювання — цинги.

Ураховуйте всі ці моменти при складанні щоденного меню для своєї дитини.