Депресія – страшне, загадкове, звичне й заїжджене слово. Скільки ще в нього епітетів? І що ж таке депресія насправді?

Почнемо з того, що депресія – це хворобливий стан, що характеризується негативним емоційним фоном і загальною пасивністю поведінки. Суб’єктивно людина в цьому стані переживає важкі, болісні переживання й емоції – пригніченість, тугу, відчай.

Різко знижені почуття, вольова активність, самооцінка. Характерне почуття провини за події минулого й відчуття безпорадності, безперспективності перед обличчям життєвих труднощів. Також при депресії спостерігаються зміни поведінки, такі як: сповільненість, безініціатівность, швидка втомлюваність, що призводить до різкого падіння продуктивності. Часто в стані депресії людину відвідують думки про самогубство.

Це не просто тривалий поганий настрій і лінь. Проте досить часто люди вдаються до цього слова, щоб виправдати свою пасивність, небажання що-небудь робити, змінювати своє життя. Іноді пасивність і відсутність сил дійсно пов’язані з накопиченої втомою і тоді це називається “синдромом хронічної втоми”. Так що, якщо ви виявили у себе деякі з цих симптомів, не варто відразу наклеювати на себе діагноз “депресії”.

Депресія погана й небезпечна тим, що настає поступово й непомітно для людини – це по-перше . По-друге – це прогресуюче захворювання, яке швидко переходить у хронічний стан. А хронічні стани, як відомо, можна тільки підтримувати на такому оптимальному рівні, щоб не відбувалося погіршення. На жаль, при цьому практично неможливо уникнути загострень, які виникають відразу ж, як тільки людина стикається з труднощами, перешкодами, які вимагають дієвих зусиль, зібраної волі та завзяття. Ефективно лікуються лише гострі стани. Депресія не проходить сама собою, і визначити її досить складно. Головне – вчасно звернутися за допомогою до фахівця.

Куди, як правило, звертається людина, коли зазнає занепаду сил, зниження працездатності, гнітючий стан, сексуальне безсилля, душевні муки і т. д.? Правильно, до лікаря. Дії лікаря теж заздалегідь відомі. Він випише Вам транквілізатори або антидепресанти. Перші пригнічують психічну активність, волю, бажання, сприйняття, викликають рівний стан “все по фігу” і бажання спати. Другі вимагають тривалого прийому і, дійсно, вирівнюють настрій. На перший погляд, усе просто – випив таблетку й “увійшов в норму”. Однак людину тут очікують неприємні сюрпризи: від таблеток потім страшно відмовлятися – раптом усе повернеться?

І як медик, і як психолог я знаю, що ліки іноді необхідні, але далеко не завжди. І бажано виходити з інтересів свого здоров’я. Медикаменти – найпростіший і найменш ефективний спосіб боротьби з хворобою. Є інший шлях. Необхідно розібратися в ситуації і проаналізувати причину виникнення хворобливого стану. Ви завжди встигнете звернути за допомогою до таблеток і прийти в стан “зомбі”. Важливо тільки пам’ятати – звідти немає дороги назад.

Отже, причина. Яка вона? Розлучення з коханою людиною, смерть близького, невдачі в бізнесі, нерозуміння Ваших прагнень, образа, самотність, невміння спілкуватися, відсутність сенсу життя, страхи? Або ж стан виник з нічого?

Якщо причина пов’язана з почуттями, не поспішайте пити ліки, горілку й бігти до психіатра. Усвідомлення причини – це вже половина справи. Почніть з психолога. Він допоможе розібратися і з причинами, і з почуттями, і з подальшими кроками. Він не буде давати Вам поради. Ви самі зрозумієте, що потрібно робити, коли позбудетеся від важких відчуттів, тому що в результаті емоційної розрядки включається пошукова система мозку.

У нас тому так повільно приживається психологічна допомога, що наш менталітет припускає спілкування один з одним, “перемивання” ситуацій і “кісток” ворогам. Усе це дуже добре, але друзі, з якими Ви ділитеся, теж можуть прийти до тями і дати хибні поради. При такому спілкуванні порушується Ваша безпека, так як людина може розповісти про це комусь ще викладачу або спеціально нашкодити, влізти в Ваші стосунки з кращих спонукань, словом, порушити Ваші права і територію.

Психолог же – особа незацікавлена і тому зможе об’єктивно оцінити ситуацію. Він пов’язаний правилами професійної етики, а отже, гарантує Вам безпеку і анонімність, конфіденційність та професіоналізм. Завдання психолога – не критикувати Вас, не оцінювати, не відмовляти, не наполягати на своїй точці зору. Він не буде шантажувати дружбою і маніпулювати. Психолог допоможе Вам виробити стратегію поведінки у відповідності з Вашими інтересами, потребами і бажаннями, з урахуванням Ваших можливостей, особливостей, ресурсів.

Як ми вже говорили раніше, часто причиною тяжкого стану буває власна бездіяльність, але коли людина цього не знає, то починає оцінювати себе як невдаху, нікчемну людину. Самооцінка знижується до такого ступеня, що будь-які дії здаються безглуздими, і він ще більше входить у “штопор”. Чи можуть допомогти в такому стані ліки? Звичайно, ні. У подібній ситуації може допомогти тільки особистісна робота через консультації з психологом, участь у різних тренінгах особистісного зростання, психосоматичних тренінгах, тому що необхідно подивитися на себе і своє життя як на головну цінність. Подивитись об’єктивно, розібрати і визначити свої сильні і слабкі сторони. Це потрібно для того, щоб сильні сторони використовувати в житті для поліпшення її якості, а слабкі розвивати. Потрібно розібратися, чи дійсно Ви доклали всіх можливих зусиль для досягнення мети (або поліпшення та збереження відносин) або ж здалися завчасно.

А може, Ви займалися не своєю справою? Може, Ваші бажання і Ваші здібності відносяться до іншої сфери діяльності? Може, це було не Ваше бажання, а бажання батьків або стереотип престижної діяльності? Може, ті відносини, які Ви оплакує, вже віджили себе, принесли Вам необхідний досвід і закінчилися? Скажіть їм спасибі і йдіть далі, але тільки після того, як закінчиться горе, пов’язане з втратою.

Що б не відбувалося, пам’ятайте, що Ви головний Господар свого життя, тому що саме Ви робите вибір з усіх можливих варіантів Ви вирішуєте бути щасливим або нещасним; бути успішним, багатим і здоровим або жити малоцікаво, нудно, бідною людиною. Ви можете вибрати “зомбований” стан, а можете витарти відповідальність за своє життя і здоров’я. Успішність і радість не може бути пов’язана з хімічними субстанціями, вона залежить від вміння відпочивати й працювати, радіти й сумувати, від Ваших дій і роботи душі, від прагнення до гармонії у всьому. Не впадайте у відчай, а переборюйте тяжкий стан заради себе, заради високої якості свого життя, дійте активніше за все, коли особливо важко. І тоді у Вашому житті не залишиться місця для ліків, лікарень та лікарів.